
Gép-, Elektronikai-, és Járműipar
Gépipar
A magyarországi gépipar jelentős szellemi tőkével rendelkezik, melyet a nemzetközi szinten is elismert mérnökképzés, a számos gépipari szabadalom, illetve a nagy nemzetközi gépipari gyártók magyar leányvállalatai által képviselt kiváló minőség fémjeleznek.
A magyar gépipar termékei és szolgáltatásai a világ számos országában elismertek, amelynek legfőbb oka, hogy a magyar iparági szereplők német piaci tapasztalatai a fejlesztésekben és egyedi megoldásokban testet öltő magyar mérnöki kreativitással és szakismerettel párosulnak.
A gépipari vállalkozások termelésének több mint 90%-a a külpiacokra irányul. Kimondottan erős gépipari területeknek számít Magyarországon a gépalkatrészek, egyedi célgépek, anyagmozgatási rendszerek, vízgépek, mezőgazdasági-, gabonatechnikai-, élelmiszeripari-, gyógyszeripari- és faipari, csomagolóipari, erdészeti, és szerszámgépek fejlesztése és gyártása.
Elektronikai ipar
Az elektronikai ipar a magyar nemzetgazdaság egyik vezető ágazata napjaikban, mely egyszersmind nagy hagyományokkal is rendelkezik. A '90-es években alapvető változást hozott a tőkeerős külföldi beruházók megjelenése az iparágban, mely korszerű technológiák és fejlett gyártási kultúra meghonosodását tette lehetővé. A magyar elektronikai ipar kifejezetten exportorientált, melyet jól mutat, hogy az itthon előállított termékek 90-93%-a külföldön talál vevőre.
Az exportpiacok tekintetében kettősség jellemzi a szektort: míg az iparág egyik meghatározó területén tevékenykedő elektronikai gyártási szolgáltatók legfontosabb és hagyományos célpiaca Nyugat-Európa, addig az egyedi fejlesztésű, kis-, illetve közepes szériában gyártott termékeknél (pl. mérőműszerek, világítástechnikai megoldások) sok esetben a környező országokon túl az EU-n kívüli piacok jelentenek felvevőpiacot.
A Magyar Nemzeti Kereskedőház közreműködésével számos elektronikaipari vállalkozás bonyolított le sikeres exportügyletet. Ezekben komoly szerepet játszottak olyan kiemelt nemzetközi szakkiállítások, mint az Electronica, vagy a Middle East Electricity, melyeken a Magyar Nemzeti Kereskedőház hazai gyártó-fejlesztő cégek részére biztosított megjelenési lehetőséget.
Járműipar
A magyar járműipar hazánk húzóágazata. Magyarország versenyelőnye Európán belül elsősorban az olcsó, rugalmasan foglalkoztatható, motivált és hatékony munkaerőből, valamint a fő piacok gyors és olcsó eléréséből fakad.
A méltán sikeres autóipari szektor mellett számtalan kiemelkedő magyar vállalat működik egyéb járműipari területeken, úgy, mint busz-, vasúti-, hajógyártás és egyéb speciális járművek.
Állami exportfejlesztő intézményként a Magyar Nemzeti Kereskedőház a magyar járműipari szegmens magas hozzáadott értéket képviselő jellemzőjét, adottságait képviseli a külpiacokon, melyek a következők:
- készjárművek exportja
- kooperációs gyártásra való képesség és hajlandóság
- részegység-export, alkatrészexport
- technológia-export
- magas szintű felújítási és karbantartási tudás
- kimagasló színvonalú tervezői, mérnöki képességek
- jó ár/érték arány
- innovációs képesség, elektromobilitás.
További információért keresse ágazati kapcsolattartónkat: